Współpraca ze szkołą z Pitesti
Kolejna wymiana uczniów z partnerską szkołą z Pitesti
Wpisany przez:: 2011.09.27 Drukuj

W dniach 21-28 maja miała miejsce czwarta z kolei wymiana uczniów z partnerską szkołą z Pitesti. Tym razem nasi koledzy odwiedzili nas w Szczecinie. Wspólnie realizowaliśmy projekt pod roboczym tytułem "Jesteśmy stąd", w ramach którego zapoznaliśmy partnerów z naszymi zainteresowaniami, ze sposobem spędzania wolnego czasu i planami na przyszłość w odniesieniu do regionu, z którego pochodzimy. Spotkaliśmy się z dyrektorem Biura Informacji i Promocji UM, który przybliżył nam ideę "Floating Gardens" oraz pokazaliśmy gościom znane i mniej znane zakątki naszego miasta i ciekawe miejsca, takie jak "Eureka".

Najbardziej podobał się spływ kajakowy po Międzyodrzu, ognisko w Glinnej i bieg patrolowy po mieście. Zabawy integracyjne podbiły ich serca do tego stopnia, że trudno było je kazdego dnia zakończyć, a na koniec wymiany się rozstać.

Wspomnienia uczestników: 

"Ciężko jest streścić wszystkie emocje, chwile i wspomnienia w kilku zdaniach, które i tak nie oddadzą atmosfery, która panuje na tego typu wymianach. Ostatnia moja wymiana w Centrum Kształcenia Sportowego była zwieńczeniem wszystkich moich wymian w ciągu trzech lat. Nawiązało się wiele wspaniałych przyjaźni, międzynarodowych znajomości. Językowo również się na pewno bardzo mocno rozwinąłem. Jednakże to właśnie wymiana z młodzieżą z Rumunii była czymś co zostanie mi najdłużej w pamięci.

Osoby z tego kraju są bardzo otwarte, przyjazne, a przede wszystkim szczere. Czas spędzony z nimi nigdy nie był stracony - wymiana myśli, perspektyw, czy po prostu słów między sobą były czymś ubogacającym wewnętrznie. Wspólne spędzanie czasu - kajaki, wycieczki - to wszystko było czymś dobrym, ponieważ sami mogliśmy zaobserwować, czy mamy jakieś inne zwyczaje żywieniowe a może to co dla nas normalne - dla innych wydaje się czymś dziwnym.

Pójście w znane miejsca z nieznanymi wcześniej ludźmi - to jak odkrywanie tych miejsc na nowo. Odkrywanie samego siebie również. Dlatego jeśli ktoś kiedyś będzie bał się, panikował, że nie podoła czemuś takiemu jak wymiana językowa z osobami z innych krajów - to niech odrzuci od siebie wszelkie obawy i rzuci się w wir wymian. Jest to wspaniała przygoda, która tak jak u mnie - może się u Was stać przygodą liceum. To prawda, jest przy tym dużo pracy nad projektami, dużo pracy nad sobą i swoim językiem, ale sukces i zwieńczenie tego wszystkiego na końcu - jest grą wartą świeczki. Powodzenia!"

Łukasz

"It was a pleasure to go in this country, and firstly because it was my first foreign country and secondly because I had a nice company and the entire week was wonderful.I really spent a great time together with the children and the teachers from Poland and I also began to know better the others students from Romania , from my school.

Everything was extraordinary. I don’t regret anything. I learnt to do canoeing , and it was a great adventure , it was really cool. I played bowling for the first time and it was an honor to play it in Poland.

What I liked most was The Baltic Sea. It was marvelous there and I really like to go to the sea , and it was a great pleasure to go in this country. The schedule was perfect, I wouldn’t change a thing. I really liked the games that we played in the morning and the most important thing is that I laughed a lot in that week. I had a lot of fun and I really enjoyed every minute and second of the trip.

The classes that we took were also amazing and the swimming pool… Oh my god , it was perfect. The barbecue was really good, and the city was great. It is a really beautiful city and with wonderful people , of course. I don’t know what else I can say , because the point is that I enjoyed every moment , and everything was perfect . This is the word ” PERFECT”.

Thank you very much for everything. I miss you all, and I will never forget these wonderful moments spent with all of you in Poland!!!"

Simona, Joanna

Zapraszamy do galerii zdjęć!